Verslag van de eerste avond ‘Wat maakt je leven de moeite waard?’

Een blog van een deelnemer aan de leergang Wat Maakt Je Leven De Moeite Waard?

Gisteravond liep ik de Barth Kapel binnen rond 8 uur ’s avonds. Een verstopt kloostergebouw in de binnenstad van Den Haag. Uitgenodigd door Rik Zwalua (pionier) voor een avondworkshop van LUX Den Haag, wurm ik mij door een donker nauw straatje, wat verstopt lijkt te zitten tussen twee gebouwen op de Brouwersgracht, om uiteindelijk op deze bijzondere plek uit te komen. Gelukkig ben ik bekend met deze aanlooproute, een nauwe donkere steeg, en beweeg ik mij door deze donkere alleyway aan de Brouwersgracht. Op het eerst gezicht een niet heel uitnodigende steeg, maar toch zet ik even door als een kameel die door het oog van een naald lijkt te bewegen.

Rechts van mij zie ik een bekende Haagse boksschool Houwaart en links een oud wijkcentrum Yasmin wat als een soort buurtsteunpunt functioneer, zoek ik weer even de weg die ik moet bewandelen om te eindigen op de locatie van waar vanavond een eerste cursus wordt gegeven uit de reeks: “Wat maakt je leven de moeite waard?“ van de LUX ACADEMY.

Een afspraak in een oud klooster op donderdagavond met onbekenden geleid door een drietal mensen. Rik, Arjen en Esmée. Onze ‘ coaches ‘ en leermeesters van de vijfdelige leergang over een waardevol leven. Zij stellen zich voor aan de groep en we gaan van start. Maar ‘oh wacht ‘, nog even een klein detail want de locatie is een:

Prachtig oude kloosterlocatie verstopt in het centrum

Nu vergeet ik nog even saillant detail te noemen, namelijk dat het gebouw oogt alsof je tijdens de 18e eeuw in Schotland een oude abdij binnenloopt. De stenen zijn zichtbaar verouderd maar alsof de christelijke geest het gebouw nog in zijn fundament prachtig omhoog houdt, wandel ik op de 3e etage van het gebouw een zaal binnen waar enkel wat stoelen staan, drie vriendelijk ogende mensen die mij welkom heten (waarvan zojuist de namen genoemd) en wat koffie en thee. De kapel en de aangrenzende tuin behoorden vroeger toe aan het oude klooster van de Zusters van Liefde van Sint-Carolus Borromeus, een rooms-katholieke zustercongregatie uit Maastricht.

Langzaam druppelen meer mensen binnen rond het starttijd van de cursus. Verschillende mensen. Verschillende leeftijden. Allemaal met een eigen achtergrond en verhaal. Ieder met een nieuwsgierig hart en een blij en opgewekt gezicht. Mensen lijken zin te hebben. Tijdens een kort voorstelrondje hoor ik dat sommige deelnemers werken voor de overheid, andere hebben weer een docentschap als baan en sommige kijken uit naar of zitten al in hun pensioen. Stuk voor stuk prettig en vriendelijk ogende mensen met een open houding die mij op deze bijzondere kloosterplek, allen door de nauwe poort gewandeld op een vrieskoude avond om de zin van het leven te te onderzoeken en te bespreken.

Een kort en bondig boekje als leidraad
Onze drie coaches stellen zich officieel voor. Rik legt als eerste, aan de hand van de doelen van LUX ACADEMY, het framework uit, waaruit wij een vijftal avonden onze inspiratie zullen putten. Hij zegt: “We gaan de diepte in duiken, maar soms ook weer even boven komen om te ademen”

Ik merk al gauw dat Rik en ook Arjen (coach/voorganger) zich echt volledig inzetten, met geest en ziel, om ons te helpen ontwikkelen op nieuwe leefgebieden. Rik legt heel duidelijk uit welke stappen we zullen nemen. Kort gezegd zijn de avonden leuk ingedeeld met verschillende filosofische onderwerpen en reflectieve vragen. We zullen gezamenlijk en soms in een kleine groep, en af en toe afgezonderd voor ons zelf vragen bekijken en bespreken. De vragen staan in een cursusboekje en worden naderhand nog besproken voor wie wat wilt delen. Natuurlijk kent iedereen elkaar pas een paar minuten maar iedereen lijkt aan de slag te willen met deze vragen.
Arjen verdeelt alle deelnemers in groepjes van twee. Vervolgens zit er bij elke groep een begeleider bij die het format leidt. “Wat was voor jullie een bewonderenswaardig persoon?” – vraagt Arjen aan de deelnemers. Mensen delen Moeder Theresa, maar ook Snowden en andere delen weer verhalen van mensen in hun persoonlijke relaties. De antwoorden – merk ik – verwarmen het hart. Het zijn mooie vragen en antwoorden die zorgen voor een vernieuwing van denken, een herkenning en echt helpen verbinden. Want daar gaat het namelijk om deze avond. Het thema is kort gezegd “ Wat is waarde?” Zit dat in een dogma als een lang en gelukkig en gezond leven of kunnen we de waarde voor ons zelf herontdekken of misschien heruitvinden.

Wat een avond
Je snapt al. Het is misschien te veel om allemaal in 1 blog te omschrijven hoe iedereen zich durfde op te stellen met een open hart en open geest. Verschillende filosofieën kwamen naar voren en het idee van de avond was ook om uit verschillend bronnen te putten.
Maar nu was het na 40 minuten praten weer tijd om naar de oppervlakte te gaan zoals Rik had beloofd. Het voelde letterlijk als een ‘ onderdompeling’. Ik mag weer naar huis. Bedankt Rik. Ik voel mij opgelucht. Blij. Gezegend. Alsof ik er mag zijn en dat ook gewaardeerd wordt en belangrijker nog ik heb nieuwe mensen ontmoet en mooie verhalen gehoord.

Deze blog is geschreven door een deelnemer van de leergang ‘Wat maakt je leven de moeite waard?’

Aankomende events

Kledingruil

Ben je klaar voor een frisse wind door je garderobe, zonder geld uit te geven en met oog voor duurzaamheid? Doe dan mee met onze kledingruil!
15 maart
11:00
– 14:00 uur

LUX Viering

In onze vieringen is er ruimte om stil te worden, er is live muziek en we denken met elkaar na over een passage uit de bijbel. Dit alles in een ontspannen sfeer, waar je jezelf kunt zijn en anderen en God kunt ontmoeten.
16 maart
11:30
– 12:30 uur

LUX Viering

In onze vieringen is er ruimte om stil te worden, er is live muziek en we denken met elkaar na over een passage uit de bijbel. Dit alles in een ontspannen sfeer, waar je jezelf kunt zijn en anderen en God kunt ontmoeten.
23 maart
11:30
– 12:30 uur

Ik geloof, denk ik… (?)

Een open gesprek voor wie zoekt, gevonden heeft of ergens daartussenin.
25 maart
20:00
– 21:30 uur

Steun LUX

LUX is voor een groot deel afhankelijk van giften. Wil jij nieuwe events mogelijk maken en het werk van LUX steunen?

Gerelateerde berichten

25/3 – in gesprek: Ik geloof, denk ik… (?)
Op 25 maart organiseert LUX een open gesprek voor...
vanaf 5 maart: 40 dagen in een ander ritme
Binnenkort start de 40-dagentijd, ook wel periode van vasten...
Verslag van de eerste avond ‘Wat maakt je leven de moeite waard?’
Een blog van een deelnemer aan de leergang Wat...
Winkelwagen